Grauspitz - 2 599 m n. m. (Lichtenštejnsko)

Grauspitz je hora v pohoří Rätikon na hranicích Lichtenštejnska a Švýcarska. Jedná se o dvojvrchol skládající se z Hintergrauspitz (2 574 m) a Vordergrauspitz (2 599 m), který je nejvyšším vrcholem Lichtenštejnského knížectví. Ani na jeden z vrcholů nevede značená turistická stezka. Častěji se realizují výstupy ze švýcarské strany, možný je výstup i z Lichtenštejnska. Hora je vzhledem k obtížnému přístupu poměrně málo navštěvovaná, o čemž svědčí i poloprázdná vrcholová kniha.

Příjezd

Z České republiky po dálnici D5 přes Rozvadov na Regensburg a Mnichov. Odsud po dálnici A96 k Bodamskému jezeru. Průjezd přes města Lindau a Bregenz je prakticky neustále ucpaný, takže se vyplatí dát jednorázově 2 € za tunel a tuto oblast objet. Ani v Lichtenštejnském knížectví se nejezdí rychle. Takže cesta ze Semil do švýcarského lázeňského městečka Bad Ragaz nám trvala (kolem Bodamského jezera) rovných 10 hodin (740 km).

Výchozí bod

Výchozím bodem ze švýcarské strany je obec Malans (pokud chceme využít lanovky Älplibahn) či osada Jenins (když plánujeme vystoupat celou cestu po svých). Z lichtenštejnské strany se vychází z osady Steg u Triesenbergu.

Mapy, průvodce

1156 – Schesaplana, Landeskarte der Schweiz, 1 : 25 000, Swisstopo, 2004

GPS

47°03'09"N – 9°34'42"E

Navigace

Novinky

Reklama

Střední Evropa

Poslední komentáře

Nejčtenější výstupy