Triglav - 2 864 m n. m. (Slovinsko)

Triglav je nejvyšší hora Slovinska a celých Julských Alp. Nachází se v Triglavském národním parku. Je zobrazena též na slovinském státním znaku a vlajce. Své pojmenování získala podle starodávného slovanského božstva, jehož tři hlavy zastupovaly v lidové mytologii nebe, zemi a podzemní říši.

Triglav byl poprvé zdolán třemi slovinskými horaly v roce 1778. Zhruba od poloviny 19. století se v rámci probouzejícího slovinského národního povědomí stalo mezi inteligencí jakousi národní povinností vylézt na tuto horu. Tento nepsaný zákon platí dodnes, každý Slovinec by měl na Triglav vylézt alespoň jednou za život.

Příjezd

Nejrychlejší trasa byla dle GPS navigace ze Semil po dálnici na Prahu, Rozvadov, Mnichov, Salzburg a Villach. Odsud dálničním tunelem do Slovinska (poplatek za osobní auto 6,5 €), opustit dálnici na prvním exitu Hrušica (pak není nutná dálniční známka pro Slovinsko) a po silnici č. 201 do osady Mojstrana. Dále po místy asfaltové a místy prašné cestě na parkoviště nedaleko chaty Aljažev dom. Celkem jsme ujeli 874 km za 11 hodin. Za Mnichovem však byla uzavřena dálnice, takže na objízdných trasách jsme během dvou hodin absolvovali 50 km po různých okreskách.

Zpět jsme se raději vraceli z Villachu na Salzburg, Linz a dále na České Budějovice, Příbram a Prahu. Tato trasa byla dlouhá 717 km a zvládli jsme ji za 9 hodin.

Výchozí bod

Klasická cesta vede z doliny Vrata od chaty Aljažev dom. Lze však postupovat i od Bohinjského jezera či z doliny Trenta.

Z doliny Vrata od chaty Aljažev dom směřují na vrchol tři cesty. Tominškova cesta a cesta čez prag se spojují a společně přicházejí na chatu Triglavski dom na Kredarici. Třetí, nejnáročnější, jde přes sedlo Luknja.

Obdobně dlouhá a náročná cesta je ze západu z doliny Trenta z osady Na Logu. Výrazně delší je přístup od Bohinjského jezera, ať z jeho západního či východního cípu (obec Stara Fužina).

Mapy, průvodce

Nationalpark Triglav – Krajnska Gora – Planica – Bled, Serie Wandern + Freizeit spezial, WK5141, freitag&berndt, 1 : 35 000.

GPS

46°22'43,0"N – 13°50'12,0"E

46°22'69,8"N – 13°50'19,9"E (vlastní měření)

Navigace

Novinky

Reklama

Jižní Evropa

Poslední komentáře

Nejčtenější výstupy