Halti / Haltitunturi - 1 324 m n. m. (Finsko)

Země tisíce jezer je zvláštní tím, že nemá vlastní nejvyšší horu, pouze nejvyšší bod. Ten se nachází na úbočí hory, jejíž vrchol leží již za hranicí Finska v Norsku.

Pohoří Halti leží v Laponsku na hranici Finska a Norska a je součástí Skandinávského pohoří. Jeho nejvyšším vrcholem je hora Ráisduattarháldi (1 365 m), která leží na území Norska. Vedle se nachází hora Háldečohkka (1 331 m), po jejímž svahu vede hranice mezi Norskem a Finskem. Zde se nachází nejvyšší bod Finska – 1 323,6 m. Nejvyšší hora, jejíž vrchol leží ve Finsku, je Ritničohkka s výškou 1 316 m.

Příjezd

Výchozím bodem z finské strany je městečko Kilpisjärvi, které je přístupné od města Tornio na břehu Botnického zálivu po silnici E8 (460 km) nebo z norské pobřežní silnice E6 rovněž po silnici E8 (43 km).

Častěji se vystupuje na vrcholek z norské strany z parkoviště u jezera Guolasjavri. Sem se dostaneme z norské pobřežní silnice E6. V osadě Birtavarre odbočíme na vedlejší silnici, která je krátce asfaltová, později prašná. Asi po 27 km nás přivede na parkoviště u jezera.

Výchozí bod

Hlavním výchozím místem pro cestu na vrchol z finské strany je turistické středisko Kilpisjärvi. Na jeho zdolání je potřeba si rezervovat alespoň tři dny.

Z Norska je pohoří daleko lépe přístupné. Výchozím bodem je parkoviště u jezera Guolasjavri.

Mapy, průvodce

Halti, Kilpisjärvi, Karttakeskus, Helsinki, 1 : 50 000, 2008
- mapa vhodná pro cestu z finské strany

Hory Skandinávie, Ivo Petr, nakladatelství Mirago, Ostrava, 2005

GPS

69°18´33“N – 21°15´51“E

Navigace

Novinky

Reklama

Severní Evropa

Poslední komentáře

Nejčtenější výstupy