Popis výstupu na horu Dealul Balanesti (Moldavsko)

Jak již bylo výše uvedeno, není problém vyjít na kopec, ale dostat se k němu. Nám se to podařilo s obytným autem, které jsme odstavili na křižovatce prašné silnice a hliněné polní cesty. Závěrečnou pasáž cesty jsme měli staženou ze satelitních obrázků z Google Earth. Přístupovou cestu nikoliv, takže jsme na neznačených křižovatkách často chybovali a museli se ptát místních obyvatel. Ani to však nebylo jednoduché, neboť úředním jazykem je moldavština (= rumunština) a ruštinu ovládá jen část populace. Angličtina nemá šanci.

Na startu pěší části jsme potkali místního obyvatele Kosťu s manželkou a dětmi. Po dotazu na vrchol Balanesti nám nabídl, že se svým koňským povozem tam doveze dvě osoby. Dostal za to krabičku cigaret a plechovku piva. A jelikož byl moc příjemný a nic nechtěl, po návratu jsme mu věnovali další krabičku cigaret, 5,- USD a děti dostaly spoustu čokolád.

Vlastní polní cesta místy s deštěm vymletými strouhami je sjízdná pro osobní auto. Správný směr cesty ukazuje stožár s televizními a telefonními přenašeči, takže nelze zabloudit. Uprostřed cesty se míjí vojenské hnízdo s kaťušemi. Hlídá jej jeden civil. Bránil se našemu fotografování. Jeho smysl nám nebyl jasný.

Na vlastním vrcholu je televizní vysílač obehnaný plotem. Přesná lokalizace nejvyššího bodu není možná, žádné informační cedule zde nejsou.

Cesta zpět je po stejné trase.

Čas chůze

Rozcestí 0.00 hod 286 m 0,0 km
Vrchol 0.33 hod 430 m 2,8 km
Rozcestí 1.01 hod 286 m 5,6 km

Převýšení

144 m

Náročnost

Příjemná procházka, v našem případě i příjemné svezení na žebřiňáku. Časy jsou svižné, neboť se blížila bouřka.

Datum výstupu

26. července 2010

Přidat komentář
* Povinné pole

Navigace

Novinky

Reklama

Východní Evropa

Poslední komentáře

Nejčtenější výstupy