Zugspitze - 2 962 m n. m. (Německo)

Nejvyšší hora Německa se nachází v alpském masívu Wetterstein a je hraniční horou mezi Německem a Rakouskem. Až do roku 2006 byl považován za prvního, kdo zdolal vrchol Zugspitze v roce 1820, poručík Josef Naus. Nyní se však objevily mapy z roku asi 1770, na kterých je již podrobně zakreslena cesta na vrchol.

V roce 1900 byla na vrcholu otevřena meteorologická stanice a v letech 1978 – 1981 bylo zbudováno obrovské betonové monstrum, které je schopno pojmout stovky návštěvníků, které sem chrlí tři kabinové lanovky.

Příjezd

Výchozím bodem je buď město Garmisch-Partenkirchen v Německu nebo obec Ehrwald v Rakousku. Do Ga-Pa se dostaneme po dálnici A95 z Mnichova. Do Ehrwaldu budeme pokračovat po silnici č. 23 přes Grainau (další místo možného výstupu) a rakouské silnici č. 187. My jsme se ubytovali v kempu Dr. Lauth v Ehrwaldu s krásným výhledem na masiv Wetterstein.

Výchozí bod

Na vrchol Zugspitze vedou tři turistické trasy a jedna určená spíše pro horolezce (hřebenová trasa Alpspitze – Zugspitze).

Nejjednodušší (ale nejdelší) je výstup od chaty Knorrhütte. K této chatě se můžeme dostat z Ga-Pa údolím Reintal nebo z Ehrwaldu po trase extrémního běhu do vrchu (v tomto případě celá trase měří 16,1 km). Pouze v závěru je na několika místech nataženo lano, jištění však není třeba.

Nejkratší trasa vede z Ehrwaldu. Závěrečných 600 výškových metrů vede po jištěné cestě, kde část turistů využívá jištění. Za příznivých povětrnostních podmínek to však není nutné.

Třetí trasa z Ga-Pa (či Grainau) vede údolím Höllental. Někde ve výšce kolem 2 000 m se přechází asi 50 metrů v dost šikmé skalní stěně po hřebech. Jištění je zde nutné. O kus výše se jde po ledovci, za příznivých povětrnostních podmínek nejsou mačky nutné.

Mapy, průvodce

8531/8631 – Zugspitze. Bayerisches Landesvermessungsamt München, 1990

GPS

47°25'16"N - 10°59'11"E

Navigace

Novinky

Reklama

Střední Evropa

Poslední komentáře

Nejčtenější výstupy