Grossglockner - 3 798 m n. m. (Rakousko)

Grossglockner je nejvyšší hora Rakouska, která se nachází ve skupině Glockner patřící do Vysokých Taur. Leží na hranicích spolkových zemí Korutany a Tyrolsko.

Štíhlá ledovcovo-skalnatá pyramida připomíná svým tvarem zvon – odtud název "Velký zvon" – Großglockner.

Jako první vystoupil na vrchol Großglockneru 28. července 1800 pětičlenný tým z početné expedice, která byla zorganizována na popud biskupa Franz-Xavera Salm- Reifferscheida z korutanské diecéze Gurk. Členy vrcholové skupiny byli bratři Martin a Sepp Klotzovi, farář Horasch a dva tesaři.

Příjezd

Na vrcholek lze zamířit z východní strany a z jihu. Při cestě na východní stanoviště musíme zaplatit mýto (28 € za osobní auto) a využít vysokohorské silnice Großglockner Hochalpenstraße. Kousek za nejvyšším bodem (Tunel Hochtor) odbočíme vpravo na Kaiser- Franc-Josefs-Höhe.

Pokud plánujeme výstup z jihu, pak příjezdová cesta je po silnici 108 přes 5 200 m dlouhý tunel Felbertauer. I zde se platí mýto (10 € za osobní auto). V osadě Huben odbočíme na silnici L26 a míříme do obce Kals am Großglockner. Ubytovat se můžeme v kempu Nationalparkcamping Kals (v 7/2010 za 24 € na noc za dvě osoby, stan a auto) nebo pokračovat na chatu Lucknerhaus.

Výchozí bod

V průvodcích jsou popisovány čtyři základní body, ze kterých se dá vystoupat na vrcholek. Každé výchozí místo má mnohdy více postupových možností.

  • a) Vyhlídka Kaiser-Franc-Josefs-Höhe (2 450 m)
  • b) Chata Glocknerhaus (2 132 m)
  • c) Obec Heiligenblut (1 288 m)
  • d) Chata Lucknerhaus (1 918 m)

Všechny tyto trasy končí na chatě Adlersruhe (Erzherzog Johann Hütte) odkud pokračují klasickou společnou cestou na vrchol.

Druhou možností výstupu na vrchol je cesta "hřebenem Stüdlgrat" od chaty Stüdl Hüte.

Nejvíce využívaná je jižní trasa z Kalsu od chaty Lucknerhaus.

Mapy, průvodce

Serie Wandern + Freizeit spezial, WK 5181

Großglockner – Heiligenblut – Sonnblick – Schobergruppe – Oberes Mölttal freytag & berndt, 1 : 35 000

GPS

47°04'29,5"N – 12°41'42,9"E

47°04'28,3"N – 12°41'38,1"E – vlastní měření

Navigace

Novinky

Reklama

Střední Evropa

Poslední komentáře

Nejčtenější výstupy