Popis výstupu na horu Galdhopiggen (Norsko)

S obytným autem nám trvala cesta z kempu v Lomu na parkoviště u chaty Juvashytta rovných 47 minut (33,3 km).

První část cesty vede mírně do kopce převážně po kamenných polích, která jsou občas vystřídána sněhem pokrytými úseky. Po 2,8 km chůze se dostáváme do míst, kde se většina turistů navléká do sedáků a připevňuje se k lanu. Následuje 1,8 km dlouhá cesta přes ledovec Styggebrean. Ve skutečnosti je to normální chůze po sněhu mírně do kopce. Přesněji po zbytcích letošního sněhu. Pod nimi jsou zbytky loňského sněhu a teprve pod nimi je vlastní ledovec, který "postupuje" rychlostí 30 m za rok. Proto se mohou občas tvořit trhliny, které jsou zakryty sněhovým můstkem. Na konci ledovce se dostáváme na kótu 2 215 m, kde začínají opět kameny a kde je možné se odpojit z lanového společenství.

Následuje cesta přes kamenná pole a občas po sněhu. V těchto místech již trasa poměrně příkře stoupá vzhůru. Závěrečný výstup po sněhu je hodně strmý, ale nepříliš dlouhý, takže se dá bez problémů zvládnout. Tři hodiny uváděné v průvodci jsou reálné i pro nepříliš zdatné turisty.

Nejvýše položená chata ve Skandinávii těsně pod vrcholem byla v době naší návštěvy uzavřena. Trochu podmračené počasí na začátku cesty se postupně projasnilo, v době příchodu na vrchol jsme se však dostali do mraku, takže rozhled byl výrazně omezený.

Zpátky se vracíme stejnou cestou, opět navázáni na lano. Kousek vedle si můžeme prohlédnout letní lyžařské středisko (Galdhøpiggen Sommarskisenter), kde si spousta lyžařů a snowbordistů užívá na vzorně upraveném svahu letního lyžování.

V pohodě a bez většího vypětí se vracíme na parkoviště u chaty Juvasshytta. Největší zradou na celém výstupu bylo slunce. Byť nesvítilo nepřetržitě, přesto zanechalo výrazné stopy na našich odkrytých částech těla.

Čas chůze

Chata Juvasshytta 1 841 m 0,0 km 00.00 hod.
Začátek ledovce 2 024 m 2,8 km 00.59 hod.
Konec ledovce 2 215 m 4,6 km 02.05 hod.
Galdhøpiggen 2 469 m 5,6 km 03.08 hod./00.00 hod.
Konec ledovce 2 215 m 6,6 km 00.42 hod.
Začátek ledovce 2 024 m 8,4 km 01.22 hod.
Chata Juvasshytta 1 841 m 11,2 km 02.20 hod.

Převýšení

Výškový rozdíl je 628 m.

Galdhopiggen - profil výstupu

Náročnost

Fyzicky nenáročná cesta, za příznivého počasí i bez orientačních problémů. Značení není prakticky žádné, občas se narazí na kamenného mužíka. Směr dalšího pochodu určuje pouze vyšlapaná stezka mezi kameny a stopy ve sněhu.

Na přechod ledovce Styggebrean se doporučuje přítomnost horského vůdce (lze domluvit na chatě, 170,- NOK za osobu). Při odpovídajícím vybavení (lano) není nutné. Bez problémů lze cestu absolvovat i bez jištění na laně, stejně jako se dá jezdit v autě bez zapnutých bezpečnostních pásů.

Galdhopiggen - mapa výstupu
Pro zvětšení klikněte na obrázek

Datum výstupu

23. června 2009

Přidat komentář
* Povinné pole

Navigace

Novinky

Reklama

Severní Evropa

Poslední komentáře

Nejčtenější výstupy