Hoverla - 2 061 m n. m. (Ukrajina)

Hoverla (ukrajinsky Гора Говерла (Hoverla), rusky Говерла (Goverla) se nachází v pohoří Čornohora (Černohorská polonina či polonina Černá hora). Je nejvyšším bodem Ukrajiny. Leží v Karpatech na hranici Zakarpatské a Ivano-frankivské oblasti.

V letech 1918 až 1938 byla Hoverla na hranici Československa a Polska. Dodnes jsou zde zachované a dobře viditelné některé hraniční kameny Československé republiky.

Příjezd

Obvyklá cesta je z východního Slovenska z hraničního přechodu Vyšné Nemecké / Užhorod. Po silnici M06 do Mukačeva (49 km), dále po silnici H09 kolem hranice s Rumunskem do osady Tatariv (266 km), kde odbočíme vpravo na silnici P24 ve směru na Vorkutu (274 km). 7 km za ní (281 km) odbočíme vpravo na lesní cestu (dobře značeno). První čtyři kilometry jsou po asfaltu a končí u závory, kde platíme mýtné (za obytné auto 10 €). Dalších necelých osm je po kamenité cestě stále vzhůru (na konečné je na tachometru 292 km.

My jsme na Hoverlu přijeli z východu a touto cestou jsme se vraceli zpátky. Uvedenou trasu včetně tankování nafty a policejní kontroly jsme zvládli s obytným autem za 5 hodin a 55 minut.

Výchozí bod

Klasický výstup začíná u turistické chaty Zaroslajk. My jsme přijeli v noci a v dešti a zůstali jsme před závorou u jakési zdevastované budovy. Až druhý den jsme zjistili, že se jedná o zbytky hospodářské budovy. Vlastní poměrně slušný hotel stojí dále. Před starou budovou je nutné odbočit vlevo a po pár stovkách metrů se přijede na jakousi moderní „vietnamskou“ tržnici. Hotel je kousek nad ní.

Od konce srpna do počátku června je vrchol hory pokryt sněhem. Vzhledem k lavinovému nebezpečí se výstupy od listopadu do května nedoporučují.

Mapy, průvodce

Schidni Karpati (Východní Karpaty), Svidovec, Čornohora, Rachivski gori, 1 : 50 000, Kárpátia Térképmühely Kft., 2008, Budapest

Barevný prospekt formátu A4 s výřezem mapy 1 : 25 000 s výstupy na Hoverlu s pokyny o chování v přírodní rezervaci (obdrželi jsme při placení vjezdu do rezervace). Mapa zobrazuje reálné trasy na rozdíl od výše uváděné.

GPS

48°09'37"N – 24°30'01"E

48°09'36,5"N – 24°30'00,1"E – vlastní měření

Navigace

Novinky

Reklama

Východní Evropa

Poslední komentáře

Nejčtenější výstupy