Maglic - 2 386 m n. m. (Bosna a Hercegovina)

Bosenský Maglić je nejvyšší horou Bosny a Hercegoviny. Stejnojmenné pohoří je součástí Dinárských hor. Bosenský Maglić leží na hranicích s Černou horou, nedaleký černohorský Maglić je ještě o dva metry vyšší.

Na vrcholu se nachází kamenný válcový sloup a kovová vlajka v červeno-modro-bílé barvě. Na stožáru vlajky je umístěna vrcholová kniha. Je zde také pamětní deska z roku 1973 na počest jugoslávských partyzánů, kteří v červnu 1943 bojovali v údolí Sutjesky proti fašistickým vojskům.

Příjezd

Ze Sarajeva, kde jsme byli ubytováni v hotelu Suljovic na jižním okraji města, jsme vyrazili v půl šesté. Po silnici č. 18 jsme vystoupali do průsmyku Rogoj v nadmořské výšce 1 163 m. Na druhé straně následovalo klesání několik desítek kilometrů do údolí řeky Driny až na křižovatku nedaleko od města Foča (410 m). Zde jsme odbočili vpravo na silnici č. 20, která sleduje po levém břehu řeku Drinu. Po úzké, ale kvalitní silnici, jsme opět vystoupali vzhůru a pak se zase spustili dolů do osady Popov Most. Přejeli jsme říčku Hrčavku a po chvíli i řeku Sutjesku. Za pár minut jsme se dostali do osady Tjentište (93 km, 1.38 hod.).

Odbočka vlevo do sedla Prijevor je dobře značená (560 m). Začátek úzké cesty je asfaltový, v některých místech více, jinde méně rozbitý. Po 4,7 km následuje závora a výběr mýtného. Auto a tři osoby – 13 €. Za závorou končí asfalt a dále se pokračuje po makadamu.

Po deseti kilometrech od hlavní silnice je asfaltové parkoviště u vyhlídky na vodopád Skakavac. O dalších 6,8 km dále je ostrá zatáčka, ve které odbočuje vpravo částečně trávou porostlá cesta. Na stromě je směrovka na sedlo Prijevor. Chybně jsme to vyhodnotili jako údaj pro pěší a pokračovali jsme ještě 1,7 km dále do bezejmenného sedla. Pokud bychom odbočili vpravo, dostali bychom se po 3,9 km do sedla Prijevor. Ze Sarajeva jsme ujeli za 2.36 hod. 109 km.

Výchozí bod

Na vrchol lze vystoupat z bosenské obce Tjentište (560 m) či z černohorské obce Mratinje u Pivské nádrže (500 – 750 m). Druhá možnost je méně obvyklá a není k ní příliš informací.

Z Tjentište je možné pokračovat autem až do sedla Prijevor (1 668 m). Zde začíná klasický výstup na Maglič, který je dobře popsán na stránkách http://hiking.sk/hk/ar/1287/bosna_a_hercegovina_bosanski_magli.html včetně přiložené mapy.

My jsme se spíše omylem v závěru odklonili od trasy a skončili jsme v bezejmenném sedle, odkud je rovněž značená výstupová cesta na vrchol se stejným časovým údajem. Při porovnání našich zážitků s popisem klasické trasy můžeme konstatovat, že naše varianta se jeví jako příjemnější a bezpečnější (nejsou padající kameny). V případě realizace okruhu přes Trnovačko jezero se projeví její hlavní nedostatek – ze sedla Prijevor je nutné pokračovat ještě dalších 5,6 km do bezejmenného sedla k autu.

Mapy, průvodce

www.geospital.com

Gacko 1-4 (Tjentiste) – mapa 576-1-4 – 1:25 000, 1975 - internetová verze 34,- USD, papírová verze 79,- USD (2012)

GPS

43°16'51,7"N – 18°43'59,4"E – vlastní měření

Navigace

Novinky

Reklama

Jižní Evropa

Poslední komentáře

Nejčtenější výstupy