Punta La Marmora - 1 834 m n. m. (Sardinie)

Punta La Marmora, nejvyšší hora Sardinie, je pojmenována podle piemontského badatele Alberta La Marmory, který v 19. století intenzivně studoval přírodu a historii ostrova. Patří k masívu Monti del Gennargentu (Hory stříbrného sedla). Do řetězce se zde seřadilo pět nejvyšších vrcholů pohoří i ostrova.

Příjezd

Ze severu z Fonni (1 000 m), nejvýše položené obce na Sardinii. Z jihozápadu z osady Désulo (888 m) přes průsmyk Arcu de Tascussi (1 245 m).

My jsme přicestovali z kempu v obci Lido Orri na východním pobřeží Sardinie vedle města Tortoli. Po silnicích č. 198, 389 do Fonni. Před vjezdem do obce na špatně značené křižovatce odbočit prudce vlevo ve směru na Désulo. Po šesti kilometrech odbočka vlevo na Monte Spada a Bruncu Spina. Po kilometru odbočka vpravo na Bruncu Spina. Dále asi 7,5 km stále do kopce. Silnice končí na parkovišti u sjezdovek pod Bruncu Spina. Parkoviště (přesněji rozšířená silnice) pro cestu na hřeben je 1200 m před koncem silnice.

Cesta z Lido Orri 83 km, 1 hod. 30 minut.

Výchozí bod

Parkoviště (rozšířená silnice) 1 200 m před koncem silnice vedoucí na parkoviště u lyžařského areálu pod vrchem Bruncu Spina. Nadmořská výška 1 504 m.

Mapy, průvodce

Sardinie, Turistický průvodce Rother, nakladatelství Kletr Plzeň a Freytag & Berndt Praha, 2000

GPS

39°59'17"N – 9°19'27"E

Navigace

Novinky

Reklama

Jižní Evropa

Poslední komentáře

Nejčtenější výstupy