Rock of Gibraltar - 426 m n. m. (Gibraltar)

Gibraltar je zámořským územím (dříve korunní kolonií) Spojeného království na jihu Pyrenejského poloostrova. Během války o španělské dědictví v roce 1704 uchvátily anglicko-holandské jednotky Gibraltar. Španělsko pak bylo nuceno postoupit Gibraltar Británii v roce 1713 na základě Utrechtskou smlouvy. V roce 1830 se gibraltarská posádka stala formálně britskou kolonií. V letech 1967, 1976 a 2002 se konala referenda o připojení ke Španělsku, ale většina obyvatelstva je odmítla.

Gibraltar zaujímá rozlohu 6,843 km2. Většinu území zaujímá vápencová skála Rock of Gibraltar, na jejímž západním úpatí žije většina z 30 000 obyvatel. Prostor na Gibraltaru je velmi omezen, takže neudiví křížení silnice s přistávací plochou mezinárodního letiště. Provoz je řízen běžným světelným semaforem.

Gibraltar je jediným evropským územím, kde žije volně v přírodě kolonie opic náležejících k druhu magot bezocasý (Macaca sylvanus).

Rock of Gibraltar má několik vrcholů, jeden z nich dosahuje výšky 426 m.

Gibraltar patří do malé skupinky zemí či míst, kde není možno vystoupit na nevyšší bod dané lokality. Nachází se ve vojenském prostoru.

Příjezd

Pro běžného smrtelníka je jedinou možností přístupu na Gibraltar hraniční přechod ze španělské La Linea de la Concepción. Teoreticky je možné přiletět letadlem na mezinárodní letiště či připlout lodí.

Vzhledem k problémům s parkováním je vhodné přijet časně z rána. Během dopoledne je většina parkovacích ploch beznadějně zaplněna. Obytné auto je nejlépe zaparkovat na ploše před obchodním domem Morrisons Superstore v severozápadní částí města. Parkování je povolena maximálně na tři hodiny, nikdo to však nekontroluje.

Výchozí bod

Parkoviště u Botanické zahrady, kde se nachází dolní stanice lanovky. Nadmořská výška asi 20 m.

GPS

36°07'33"N – 05°20'35"W

Navigace

Novinky

Reklama

Západní Evropa

Poslední komentáře

Nejčtenější výstupy