Snowdon - 1 085 m n. m. (Wales)

Snowdon je nejvyšší horou Walesu ležící uprostřed Národního parku Snowdonia. Je součástí pohoří Cambrian Mountains. Téměř na vrchol vede úzkorozchodná železnice (Snowdon Mountain Railway), která začíná v osadě Llamberis.

První zaznamenaný výstup pochází z roku 1639 a uskutečnil jej botanik Thomas Johnson. Na svazích Snowdonu trénoval i Edmund Hillary před svým odjezdem do Himaláje.

Snowdon patří se 4 500 mm dešťových srážek ročně mezi nejdeštivější oblasti Spojeného království.

Přijezd

Nejsnáze se dostaneme do oblasti Národního parku Snowdonia po rychlostní silnici A55 od Chesteru, dále po silnici A487 do městečka Caernarfon. Do severní části parku dojedeme po silnici A4086, do jižní části silnicí A4085.

My jsme připluli trajektem z Irska do přístavu Holyhead. Po rychlostní silnici A55 a následně A 487 jsme dojeli do města Caernarfon. Odsud po silnici A4085 do osady Betws Garmon do kempu Bryn Gloch Caravan & Camping Park (55 km). Výše popsanou cestou jsme se vraceli na jih Anglie k Eurotunelu (581 km).

Výchozí bod

Na vrchol Snowdonu vede sedm tras. Nejdelší (Llanberis Track) začíná v osadě Llanberis a zhruba kopíruje železniční trať. Z průsmyku Pen-y-pass na severovýchodě začínají tři trasy (Pyg Track, Miners Track a Snowdon Horseshoe). Watkin Path začíná na jihovýchodě na parkovišti Nantgwynant car park v nadmořské výšce 60 m a má ze všech cest nejvyšší převýšení. Z jihozápadní osady Rhyd-Ddu vede stejnojmenná trasa. Poslední cesta vede rovněž z jihozápadu od železniční stanice Snowdon Ranger Railway Station.

My jsme na vrcholek vystoupali trasou havířů a zpět jsme šli prasečí cestou.

Mapy, průvodce

Snowdon, Conwy Valley, Ordnance Survey, OL17, 2006, 1:25 000

GPS

53°04'07,9"N – 04°04'32,1"W

Navigace

Novinky

Reklama

Západní Evropa

Poslední komentáře

Nejčtenější výstupy